Heliospectra AB (OTCQB: HLSPY, FIRSTNORTH: HELIO) är stolta över att kunna tillkännage lanseringen av två nya LED lampor, E60 och Heliospectra LightBar. Heliospectra, som är världsledande inom intelligent ljusteknologi för växtforskning och växthusodling, är nu redo för att ta emot förbeställningar av E60, en fullspektrum LED växtlampa konstruerad för kommersiella odlare. E60 är baserad på LX60s plattform, erbjuder samma överlägsna teknik som Heliospectra har byggt sitt rykte på, minus programalternativet, till ett lägre pris. Heliospectras nya LightBar, en linjär version av E60, fullbordar bolagets produktportfölj genom att förse odlare med en “light-bar” armatur och bidrar ytterligare till företagets kompletta systemtänkande.

– E60 och Heliospectras nya LightBar avger hög ljusintensitet, har högkvalitativ optik, optimerat växtspektrum för odling, och ett billigare pris. I och med att kontrollerade jordbruksmiljöer (CEA) fortsätter att utvecklas och massiva kommersiella verksamheten byggs ut, kommer produkter som E60 och vår nya LightBar komplettera den vertikala och storskaliga växthusmarknaden som utgör Heliospectras kundbas. Odlare som i ett tidigt stadie planerar och integrerar smart teknik som Heliospectras LED-lampor i sin verksamhet, gör det eftersom livsmedelspriserna fortsätter att stiga och konkurrensen ökar – vilket rensar bort mindre effektiva odlare som använder gammalmodiga ljuslösningar, som HPS-lampor. Heliospectra fortsätter att se en snabb tillväxt i alla dess målgrupper – inomhusodling, växthus, medicinska växter och växtforskning, säger Staffan Hillberg, VD för Heliospectra.

– Att erbjuda två högintensiva LED lampor med fast spektrum är en del av en växande produktportfölj som Heliospectra har utvecklat utifrån sin egen patenterade biofeedback kunskap. Nära samarbete med några av världens ledande växthusodlare, innovativ produktutveckling och smart tillverkning, har resulterat i vår förmåga att erbjuda dessa två nya produkter till konkurrenskraftiga prisklasser, utan att offra den höga kvalitet som Heliospectras varumärke är synonymt med, säger Anthony Gilley, Heliospectras CTO.

Det är nu möjligt att förbeställa Heliospectras nya E60 på vår Web-Store: store.heliospectra.com/products/e60

Göteborg, Sverige / San Francisco, Kalifornien, 27 augusti, 2015

För ytterligare information:
Investor Relations:
Michael Swartz
Senior Analyst Viridian Capital & Research,
LLC 212-333-0257 
mswartz@viridiancr.com

Staffan Hillberg, CEO
Heliospectra AB
+46-708-36 59 44 
staffan.hillberg@heliospectra.com

Följande dokument kan hämtas från beQuoted
Heliospectra Pressrelease 2015-08-27 Svenska.pdf
Heliospectra E60.jpg

Om Heliospectra AB
Heliospectra AB (publ – noterat på NASDAQ OMX First North HELIO ISIN SE0005933082 samt North American ADR OTCQB: HLSPY Cusip: 423281104) (www.heliospectra.com) specialiserar sig på intelligent belysningsteknik för växtforskning och växthusodling. Heliospectras produkter bygger på djupgående kunskaper om växters fysiologi och fotosyntes kombinerat med en unik användning av modern LED-teknik. Efter sex års utveckling i Sverige har företaget nu börjat expandera på den internationella marknaden. Företaget har samlat in över 18 miljoner dollar i eget kapital och har fått över 2,6 miljoner dollar genom akademiska stipendier och anslag. Man har också mottagit ett flertal utmärkelser för sin nytänkande teknik. Huvudägare: Weland Stål www.welandstal.se, Industrifonden www.industrifonden.se , Midroc www.midroc.se, Wood & Hill Investment www.whab.se

Framtidsinriktade uttalanden
Uttalanden i detta pressmeddelande är framtidsinriktade uttalanden i den mening som avses i federala säkerhetslagar. Sådana uttalanden grundar sig på våra nuvarande övertygelser och förväntningar och är av naturen avhängiga av betydande affärsrelaterade, ekonomiska och konkurrensmässiga osäkerheter och oförutsedda händelser, av vilka många står utanför vår kontroll. Sådana framtidsinriktade uttalanden påverkas även av antaganden vad gäller framtida affärsstrategier och beslut som kan komma att ändras. Potentiella risker och osäkerheter inkluderar, men är inte begränsade till, tekniska framsteg inom branschen samt politiska och ekonomiska förutsättningar för branschen. Vi åtar oss inget ansvar för att uppdatera några framtidsinriktade uttalanden så att dessa avspeglar händelser eller utveckling som skett efter att ett framtidsinriktat uttalande gjorts.